نظام مهندسی ساختمان میبد

Meybod Construction Engineering Organization

نظام مهندسی کشور

به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی میبد،شادمهر کاظم زاده  نماینده مردم ایلام، دره شهر، دهلران و بدره در مجلس شورای اسلامی، عامل مهم  ضعف در کیفیت سازه ها را نبود مجری ذی صلاح در پروسه ساخت ساختمان ها خواند و افزود: تا زمانی که مجریان ذی صلاح در ساختمان سازی حضور نداشته باشند کیفیت سازه ها قابل اعتماد نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مشکل نبود مجری ذی صلاح در ساخت سازه ها و همچنین معضل عدم رعایت آیین نامه های مورد نیاز در بحث سازخت و سازها مختص شهرهای کوچک نیست، تصریح کرد: در حال حاضر این معضل در کلانشهرها نیز دیده می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نظارت بر روند ساخت و ساز ساختمان ها در کشور باید تشدید شود، گفت: دولت باید از ایجاد سازه ای بدون رعایت استانداردها و آیین نامه ها ممانعت کند.
 
 
 
 

 از آنجایی که از اهم وظایف و اختیارات رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان نظارت بر عملکرد نظام مهندسی استانها با هماهنگی شورای مرکزی به منظور حسن جریان امور و حفظ حقوق، منافع، حیثیت، شئونات حرفه‏ ای و ارائه نظرات،پیشنهادات و توصیه‏ های لازم به نظام مهندسی استانهاست جهت ارزیابی عملکرد سازمان نظام مهندسی استانها مهندس رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان دو نفر از اعضای هیأت رئیسه شورای مرکزی را مأمور کرد تا علاوه بر بازدید از استانها چک لیست ارزیابی عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها را تهیه و به 31 استان ارائه وتا حصول نتیجه پیگیری نمایند.

به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی میبدبه نقل از شورای مرکزی،در این راستا طی مصاحبه مشترک روابط عمومی شورای مرکزی با مهندس علیرضا مجربی کرمانی و مهندس جی افرام اظهار داشتند: دفترچه ارزیابی به 31 استان ارسال و تاکنون 25استان موارد ارزیابی عملکرد سازمان خود را به شورای مرکزی انعکاس نموده اند.

 در این طبقه بندی ارزیابی عملکرد مالی مالیاتی سازمانها، مباحث مالیاتی وارزیابی نحوه ارائه خدمات مهندسی اعم از معضل مغایرتعملیات اجرایی ساختمان با نقشه‏ های مصوب، اشکالات در دفاتر طراحی، کنترل عملکردناظران توسط سازمان، چگونگی استفاده از خدمات مجریان ذیصلاح، نحوه کنترل نقشه‏ ها،نحوه همکاری سازمان با بنیاد مسکن و علاوه بر آن ارزیابی اداری، سازمانی وتشکیلاتی از جمله چارت سازمان، نظام تکریم ارباب رجوع، نحوه استخدام کارکنان ونحوه استفاده از نظام نامه ‏های ابلاغی مد نظر قرار گرفته است.

همچنی هدف این کار را شناسایی نقاط ضعف و قوت استانهاوتلاش درجهت اصلاح بهینه عملکرد سازمان استانها ذکر نمودند که به صورت پویا و مستمر این ارزیابی ادامه دارد.

لازم به ذکر است  تاکنون 4 استان البرز، گلستان، مازندران و خراسان رضوی توسط اعضای هیأت رئیسه و گروهی از اعضای شورای مرکزی بصورت حضوری بازدید قرار گرفته شده است.

 
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مسئولان سازمان استاندارد، مرکز تحقیقات وزارت راه و آزمایشگاه مکانیکی خاک برای تدوین برنامه اجرائی کیفیت مصالح ساختمانی یک ماه فرصت دارند.

 به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی میبد،وی در خصوص لزوم ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی، اظهار داشت: با کمبود پول و اعتبار هزینه‌های زیادی برای جاده سازی می‌کنیم، ولی به سطح پایین کیفیت مصالح در کشور این ساخت و سازها دوام لازم را ندارند و آسفالت‌ها موج پیدا می‌کنند.

رئیس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این موضوع را در کمیسیون عمران دنبال می‌کنیم و به دنبال آن هستیم که کیفیت اجرای پروژه‌های عمرانی را ارتقاء دهیم، بیان کرد: چند موضوع از جمله کیفیت مصالح باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد وظیفه دارد بر کیفیت مصالح نظارت کند، افزود: در برخی جاها وزن آجر 3 کیلوگرم و در جاهای دیگر وزن آجر 5 کیلوگرم است که نشان می‌دهد، نظارتی وجود ندارد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: با توجه که کیفیت مصالح در کشور سطح پایینی دارد و نظارت‌ها ضعیف است و دستگاه‌ها به خوبی تفکیک وظایف را انجام نمی‌دهند شرایط به گونه‌ای شده است که با وجود هزینه‌های فراوان در ‌پروژه های عمرانی، این ساخت و سازها در یک زمان کوتاه مستهلک می‌شوند و کارایی لازم را ندارند.

رضایی کوچی با بیان اینکه در ماده 60 قانون برنامه ششم دستگاه‌ها برای بهبود کیفیت مصالح و اجرای پروژه‌های عمرانی مکلف شده‌اند، ادامه داد: مسئولان سازمان استاندارد، مرکز تحقیقات وزارت راه و آزمایشگاه مکانیکی خاک به کمیسیون دعوت عمران دعوت شدند و یک ماه فرصت دارند تا برنامه اجرائی خود برای ارتقاء کیفیت مصالح را ارائه کنند که امیدواریم با انجام این امور شاهد ارتقاء کیفیت ساخت و سازها باشیم.

 
 
 
 

 

کارگروه بررسی نظامنامه نحوه تشکیل و اداره دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها روز دوشنبه 96/8/8 در محل شورای مرکزی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی میبد،در این جلسه  نظامنامه نحوه تشکیل و اداره دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها  مورد بررسی و اصلاح نهایی قرار گرفت و برای ارائه به جلسه 220 شورای مرکزی آماده تصویب شد.

این جلسه با حضور آقایان دکتر/مهندس: قناعت، طاهری اصل، فرصت، عموشاهی، مصطفوی، همتی، برومندزاده، فرشید و نیکزادتشکیل شد.

بخشی از گزارش صما در خصوص تعرفه خدمات مهندسی و مسولیت مهندسین

ارتباط مستقیم تعرفه با خدمات مهندسی واقعی

در این راستا مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سهم ناچیز هزینه خدمات مهندسی در ایران، در قیاس تعرفه این خدمات در ایران و کشورهای دیگر گفته است: در ایران، هزینه خدمات مهندسی در بخش ساختمان، حدود ۲ درصد از هزینه‌های ساخت را مشمول می شود؛ این در حالی است که این رقم در کشورهای همسایه به ۷ درصد و در اروپا به ۱۰ درصد می رسد.

او در عین حال با اشاره به وجود دو نگاه بیرونی و درونی به خدمات مهندسی، تاکید کرده است: نگاه بیرونی که مهندسان را مورد خطاب قرار می‌دهد این است که چرا جامعه، خدمات مهندسی ساختمان را دست کم می‌‌گیرد؟ از دیگر سوی مهندسان باید این را نگاه به درون حرفه داشته باشند که چه خدماتی ارایه می‌دهند که جامعه به آن کم ارج می‌نهد؟

تعهد مادام‌العمر مهندسان چند می ارزد؟

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از مسائلی که مهندسان به آن اشاره می کنند، تعهد مادام‌العمر مهندسان در قبال ارائه خدمات مهندسی، چه واقعی و چه غیرواقعی است. به طوری که طبق قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان، برای دوره تعهد مهندسان در قبال ارائه خدمات فنی مهندسی زمان مشخصی تعریف نشده است.

بنابراین علاوه بر اینکه این مورد از نقاط ضعف قانون، آیین‌نامه و مقررات ملی ساختمان موجود است؛ همچنین این موضوع را تایید می کند که تعرفه دریافت شده از سازندگان و مالکان، به ازای ارائه خدمات مهندسی ای که باید در قبال آن مسئولیت و تعهد مادام‌العمر داشته باشند، ارزش و بهای چندانی ندارد.

از این رو با احتساب این شرایط که مهندسان باید به ازای دریافت دستمزد ناچیز و اندک باید به صورت نامحدود پاسخگوی عملکرد خود باشند، پس تعرفه خدمات مهندسی باید واقعی و به صورت انحصاری در اختیار مهندسان باشد.

چون درنهایت اگر خدمات ارائه شده صوری باشد، قطعا خود مهندسان جریمه خواهند شد. از طرفی هم اگر خدمات واقعی ارائه دهند، باز هم به دلیل اینکه مهندسان تعهد نامحدود دارند و در صورت هرگونه تخلف و حادثه، احتمال محکوم شدن آنها از سوی مراجع قضایی وجود دارد، بنابراین باید تعرفه واقعی و متناسب با سطح خدمات خود را دریافت کنند. نه اینکه به بهانه رکود مسکن، سهم هزینه خدمات مهندسی را به حداقل برسانند تا درنهایت مهندسان به واسطه درآمدهای اندک، به فکر تامین هزینه های زندگی خود از طریق مشغله های دیگر روی بیاورند و مهندسی به شغل دوم یا سوم مهندسان تبدیل شود.


 

 

 شرکت های بازرسی مصالح ساختمانی و آسانسور توسط اعضای سازمان در استان یزد تاسیس می شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد و اداره کل استاندارد تفاهم نامه ای امضا کردند که براساس آن بازرسی کیفیت مصالح ساختمانی در زمان استفاده در کارگاه ها به طور پیوسته و به صورت مشترک کنترل می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان این تفاهم نامه در4 بند به امضای مهندس فرشید رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد و مهندس ماجدی مدیر کل استاندارد استان رسید و به موجب آن فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در حوزه مصالح استاندارد ساختمان همراه با آموزش تولیدکنندگان و مجریان در اولویت خواهد بود. به گفته مهندس فرشید، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد تلاش گسترده ای را در جهت افزایش کیفیت مصالح ساختمانی و الگوسازی ساختمان های استاندارد آغاز کرده و با همکاری اداره کل استاندارد ضمن انتشارمنظم فهرست  شرکت های تولید کننده مصالح استاندارد، موضوع تاسیس شرکت های بازرسی مصالح  ساختمانی توسط اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان را نیز پیگیری خواهد کرد تا به صورت دوره ای یا سرزده  (Random) از این واحدها بازدید و گزارش تهیه شود. به گفته وی با این اقدام بخشی از اهداف مبحث 22 هم در جهت رعایت منافع بهره برداران محقق خواهد شد. همچنین مقرر گردید در طی برنامه ریزی مدون نسبت به تشکیل شرکت های بازرسی آسانسور توسط اعضا ی سازمان اقدام گردد که به زودی نحوه تشکیل آن اعلام خواهد شد.

مدیرکل استاندارد نیز به هنگام امضای تفاهم نامه اظهار داشت: از این پس به همراه گروه نظارت مضاعف سازمان کارشناسانی از اداره کل استاندارد برای نمونه برداری و گزارش عملکرد واحدهای تولید مصالح ساختمانی حضور خواهند داشت.

وی افزود: در استان یزد آسانسورها تنها در ساختمان هایی اجازه نصب دارند که چاهک آسانسور آنها مطابق معیارهای استاندارد باشد.

مهندس ماجدی همچنین گفت: برای رعایت منافع بهره برداران ساختمان ها و تحکیم مبانی استاندارد، از فعالیت شرکت هایی که در سامانه صنعت، معدن و تجارت به ثبت نرسیده و فقط پروانه کسب دارند جلوگیری می شود.

 

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در سومین نشست مدیران مسکن و ساختمان منطقه یک کشور، ضمن اعلام تشکیل کمیته ایمنی، بهداشت و سلامت HSE در ادارات کل سراسر کشور از برگزاری همایش نشان تعالی HSE در آذرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سومین نشست مدیران مسکن‌و‌ساختمان و روسای ادارات نظام‌مهندسی ساختمان مناطق یک کشور(شامل استان‌های تهران، گیلان، مازندران، البرز، قم و قزوین) به همت دفتر مقررات ملی‌وکنترل ساختمان با سخنرانی مدیرکل دفتر مقررات ملی‌و‌کنترل ساختمان، ارایه اقدامات دفتر در راستای وظایف محوله، آخرین اقدامات استان‌ها در خصوص تشکیل کمیته ایمنی در استان‌ها، در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

این نشست برنامه زمانبندی خود را به ارایه برنامه اجرایی همایش اخلاق حرفه‌ای در مهندسی ساختمان در استان قم، آشنایی با سیاست‌های توسعه مسکن، آشنایی با معماری سازمانی و همچنین جمع‌بندی مصوبات قبلی اختصاص داده بود.

در نشست فوق، حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی‌و‌کنترل ساختمان دستاوردهای برگزاری نشست‌های منطقه‌ای را پرشمار عنوان کرد و گفت: ایجاد زبان و درک مشترک از قوانین، ضوابط، چهارچوب و دستورالعمل‌های ابلاغی، تشکیل کمیته ایمنی در تمامی استان‌ها، بررسی معضل دو نقشه‌ای در استان‌ها، تشکیل کمیته مصالح‌ساختمانی، بازنگری چک‌لیست‌های نظارت‌عالیه، اجرای آزمایشی نرم‌افزار نظارت عالیه توسط استان کردستان در منطقه ۴، برنامه ریزی اجرای طرح کارآموزی قبل از ورود به حرفه (انتخاب استان فارس به عنوان پایلوت) و همچنین اصلاح شیوه نامه ارتقا و تمدید پروانه‌های اشتغال به کار مهندسی در بخش آموزش بخشی از دستاوردهای تشکیل نشست‌های منطقه‌ای است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی‌و‌کنترل ساختمان ادامه داد: آموزش ارزیابان HSE در ماه گذشته برگزار شد و حدود یکهزار نفر در کل کشور آموزش دیدند  که نتایج آزمون آنها طی هفته جاری به همه استان‌ها اعلام شد.

مانی‌فر افزود: برنامه نشان تعالی HSE را برای ۸ آذرماه سال جاری و برای نخستین‌بار در سطح کشور با همکاری دانشگاه تهران برگزار خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد که موفقیت در این کار (نشان تعالی HSE) در گرو این است تا استان‌ها برای معرفی کارگاه‌های ساختمانی اقدام کنند. طبیعی است هرچقدر تعداد کارگاه‌ها بیشتر باشد موضوع ارزیابی وجاهت بیشتری پیدا خواهد کرد. بنابراین تقاضای ما از تمامی استان‌ها این است که در معرفی پیمانکاران و ترغیب آنها در فرایند ارزیابی نشان تعالی HSE همکاری کنند تا کار پیش برود.

مانی فر همچنین گفت: اقدامات استانها در شش ماه اول سال در تمامی موارد رصد شده و ارزیابی عملکرد استانها تا پایان مهرماه انجام و نتایج آن طی مراسمی ابلاغ و از برگزیدگان به نحو شایسته تقدیر خواهد شد.

گفتنی است گزارش اقدامات انجام شده دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در راستای اجرای مواد ۳۴ و ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در پایش رعایت مقررات ملی ساختمان بخشی از گزارش تکمیلی این نشست بود.

 

 عضو هیات رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در رابطه با کارشناسی ماده 27 اظهار داشت : یکی ازمهمترین وظایف ومسئولیتهای سازمان نظام مهندسی ساختمان،ارائه خدمات کارشناسی در زمینه های مختلف رشته های هفت گانه ساختمان است که به صراحت درماده ۲۷ قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان بیان شده است.

به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی میبد، مهندس جی افرام گفت:هرکدام از سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها بادارا بودن هزاران مهندس متخصص و باتجربه دارای ظرفیت بسیارمناسبی برای ارائه خدمات کارشناسی مهندسی به تمام وزارتخانه ها،موسسات دولتی،نهادها،نیروهای نظامی وانتظامی وشهرداریهامی باشند.

 عضو هیات رییسه شورای مرکزی افزود درهمین راستا ودراجرای ماده۲۷قانون نظام مهندسی وآیین نامه اجرایی آن ودستورالعمل مربوطه ،شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان باهمکاری سازمان نظام مهندسی استانها ووزارت راه وشهرسازی برگزاری آزمون ماده ۲۷ رادر دستور کارخود قرار داده است تا با تشکیل هیات های تشخیص،آزمون ونظارت ویک برنامه ریزی دقیق ومنظم وبهره گیری ازاساتید برجسته کشوری این آزمون را در اواخر سال۱۳۹۶برگزار نماید.

وی در ادامه گفت: مهندسان دارای پروانه اشتغال به کارمهندسی دررشته مورد تقاضا ،دارای حداقل ده سال سابقه کارمفید اززمان اخذمدرک کارشناسی وفاقد محکومیت انتظامی ازدرجه سه به بالا می توانند دراین آزمون شرکت کرده ودرصورت کسب حدنصاب قبولی در آزمون کتبی وگذراندن دوره کارآموزی واتیان سوگند نامه کارشناسی موفق به دریافت پروانه کارشناسی ماده ۲۷ شوند.

مهندس جی افرام در پایان گفت:مراحل مختلف وچگونگی ثبت نام وشرکت در آزمون کارشناسی ماده ۲۷ متعاقبا وبه طور رسمی ازطریق روزنامه های رسمی کشور وسایت شورای مرکزی وسازمان نظام مهندسی ساختمان استانهااطلاع رسانی خواهد شد.

 

به استحضار اعضاي محترم سازمان مي رساند طبق روال ساليان گذشته درنظر است از فرزندان دانش آموز و دانشجوي ممتاز اعضاء تجليل به عمل آيد. لذا واجدين شرايط زير ، مي توانند با تكميل و ارسال فرم ذيل حداكثر تا تاريخ جمعه 96/06/10 نسبت به ثبت نام فرزندان خود از طريق سايت سازمان اقدام نمايند.

 

رديف

مقطع تحصيلي

شرط معدل

1

دبستان

(خيلي خوب) 20 - بيست

2

دبيرستان (دوره هاي اوّل و دوم)

بالاي 19 - نوزده

3

دانشگاه

بالاي 18 - هجده

 

مدارك لازم:

1-    تصوير اسكن شده گواهي معدل يا كارنامه ساليانه ممهور به مهر آموزشگاه يا دانشگاه مربوطه
2-    تصوير اسكن شده شناسنامه يا كارت ملي فرزند
3-    تصوير اسكن شده يك قطعه عكس 4*3 فرزند

 

تذكر: ثبت نام از دانشجويان برتر، صرفاً ويژه فرزندان اعضاء مي باشد.

 

لينك ثبت نام

 

 

اطلاعیه تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون‌هاي ورود به حرفه مهر ماه ۹۶

 

بدينوسيله به اطلاع كليه داوطلبان آزمون‌هاي ورود به حرفه مهندسان کاردانهای فنی و معماران تجربی، مهر ماه سال‌جاري مي‌رساند، ثبت‌نام آزمون‌هاي مذكور تا روز شنبه مورخ ۱۴/۰۵/۹۶ تمديد گرديده است و داوطلبان مي‌توانند تا پايان وقت اداري روز شنبه برای ثبت‌نام اقدام نمايند. لازم بذكر است مهلت زماني تعيين شده به هيچ عنوان قابل تمديد نخواهد بود لذا به كليه داوطلبان عزيز توصيه مي‌گردد در مهلت زماني تعيين شده نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمايند.

 

دفتر مقررات ملي ساختمان

 

ارتباط با نظام مهندسی ساختمان میبد

ارتباط مستقیم از طریق پیام کوتاه : 09218176390

ریاست : 32329002

روابط عمومی : 32329001
تلفن سازمان  : 5-32329001
پست الکترونیک :
Mh.sabbaghi@yahoo.com
آدرس : میبد ، بلوار مدرس .مجتمع اداری مادر.
دفتر نظام مهندسی میبد

عناوین خبری

عضویت در خبرنامه

نظرسنجی

    آیا از اطلاع رسانی و نحوه ارسال اخبار موجود در کانال مذکور رضایت دارید؟

آدرس : میبد ، بلوار مدرس .مجتمع اداری مادر.
دفتر نظام مهندسی میبد

ریاست : 32329002

روابط عمومی : 32329001
تلفن سازمان  : 5-32329001
پست الکترونیک :
Mh.sabbaghi@yahoo.com

تقویم

ش ی د س چ پ ج
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Template Design:Dima Group